National (NAC), ROC, and SYC Tournaments



December North American Cup 2016 (Richmond, VA)

DIV 1A ME                         Matthew Han                          3rd(A16)​

 

November North American Cup 2016 (Milwaukee, WI)

Cadet ME                            Safi Haider                                    3rd

 

October North American Cup 2016 (Detroit, MI)

DIV 2 ME                          Matthew Han                                  3rd

DIV 2WE                              Amy Ahn                                     7th

 

Bruce Fusner Memorial Epee RJCC & RYC (East Point, GA)

JME                                  Matthew Han                                 2nd

JWE                                    Amy Ahn                                     2nd

Cadet ME                             Alex Kim                                      8th

 

Fairfax Challenge RJCC (Annandale, VA)

Cadet MF                             Ethan Kim                             8th(E16)

JMF                                    Daniel Jung                                  8th

 

2016 USA Fencing National Championships (Dallas, TX)

DIV3 WE                               Amy Ahn                             3rd(C16)

 

Dunwoody FC Epee RJCC (East Point, GA)

U19 WE                            Caroline Kwon                                2nd

U19 ME                               Daniel Jung                                  3rd

 

Chayevsky Atlanta Fencing Classic SYC&Reg.Cadet (ATL, GA)

Cadet MF                           Daniel Jung                                   1st

Cadet ME                           Daniel Jung                                   8th

                                        Mikail Haider                           7th(C15)

Y14 ME                              Mikail Haider                          2nd(D15)

 

Fairfax Challenge RYC (Annandale, VA)

Y12 MF                                Ethan Kim                                   5th

2015 Virginia Kick Off DIV 1A/ROC (Fredericksburg, VA)

SME                                  Safi Haider                               3rd(A15)

 

The Daugherty Cup - ROC/RJCC (St. Louis, MO)

JMF                                   Daniel Jung                                   6th

 

2015 USA Fencing National Championships (San Jose, CA)

Cadet WF                            Elina Moon                              7th(A15)

 

Wang Memorial Reg 5 DIV 1A/2 ROC,RYC (Arlington, TX)

Y10 MF                               Albert Kwon                                  1st

 

The Daugherty Cup - RJCC/ROC (St.Louis, MO)

Cadet WF                             Elina Moon                                  3rd

Junior WF                             Elina Moon                                 2nd

C & under Senior WE         Cassandra Cronin                        3rd(E15)

                                         Caroline Kwon                          3rd(E15)

DIV 1A WF                            Elina Moon                                 2nd

 

October North American Cup 2014 (Portland, OR)

Div 2 WF                     Mackensie Nechanicky                      2nd(B14)

                                           Elina Moon                             3rd(B14)

 

North Texas Roundup - Region 5 SYC and Cadet(Irving, TX)

Y10 MF                               Albert Kwon                                  7th

 

2014 USA Fencing National Championships (Columbus, Ohio)

Div 3 WF                           Elina Moon                                 3rd(C14)

 

April North American Cup 2014 (Minneapolis, Minnesota)

Div 2 WF                 Mackensie Nechanicky                      Finalist(5th)

 

March North American Cup 2014 (Memphis, Tennessee)

Div 3 WF                             Elina Moon                          Finalist(6th)

 

Alice B. Memorial ROC 2014 (Houston, TX)

Div 1A MF                             Nicolas Yoon                               7th

 

Crescent City ROC, 2013 (New Orleans, Louisiana)

Div 1A WE                           Caitlin Stanton                              5th

Div 2 WE                             Caitlin Stanton                             2nd

Y14 MF                                  Daniel Jung                               1st

                                             Ashley Kwon                             2nd

Div 2 MF                               Nicolas Yoon                               5th

Div 2 WF                               Ashley Kwon                               3rd

 

North TX SYC 2013 (Irving, TX)

Y14 WF                                 Elina Moon                                 3rd

 

Cresent City ROC 2012 (New Orleans, Louisiana)

Div 2 MF                               Jason Jang                                 2nd

Div 1A WF                             Elina Moon                                 3rd

Div 2 WF                               Elina Moon                                 3rd

Y14 WF                                 Elina Moon                                 7th

Local and Out-of state
 
2016
Tiger Open 2016 (Clemson, SC)
MF                                      Daniel Jung                                   1st(A16)
DIV3 ME                                Alex Kim                                            3rd
Premier Fencing Alliance Big Chicken Open (Marietta, GA)
DIV 2 SME                             Alex Kim                                     2nd(D16)
 
2016 OFC Grand Prix (Johns Creek, GA)
MF                                      Daniel Jung                                          1st
DIV 3 MF                              Ethan Kim                                    1st(D16)
                                         Matthew Han                                        2nd 
 
Athens Fencing Open 2016 (Athens, GA)
WE                                       Amy Ahn                                            1st
 
AFC Kick off Tournament (East point, GA)
SME                                   Matthew Han                                   3rd(B16)
DIV3 SME                              Alex Kim                                       1st(E16)
Y14 MF                                 Ethan Kim                                           3rd
 
2016 OFC Pre Summer Nationals (Johns Creek, GA)
ME                                   Luben Jelezarov                                       1st
MF                                       Daniel Jung                                         1st
                                           Ashley Kwon                                        3rd
 
Eagle Open (Suwanee, GA)
SME                                     Safi Haider                                          3rd
DIV2 SME                              Kevin Sun                                    1st(D16)
 
2016 OFC Summer Crush (Johns Creek, GA)
WE                                         Amy Ahn                                           1st
                                        Halah Keramane                                      3rd
ME                                        Safi Haider                                         3rd
                                     Mathew T Anderson                                    3rd
DIV3 ME                                Matthew Han                                        1st                                                  Ethan Kim                                   3rd(E16)
                                          Michael Kucia                                        3rd
Y14 MF                                  Ethan Kim                                          1st
                                         Matthew Crane                                       3rd
Y12 MF                                  Ethan Kim                                          1st
                                         Matthew Crane                                       3rd
MF                                        Daniel Jung                                        1st
                                             Ethan Kim                                         2nd
                                           Christina Lim                                       3rd
Y10 MF                                Hannah Jiang                                       2nd
                                           Ryder Kotake                                       3rd
 
2016 GA Division Qualifiers (East Point, GA)
DIV3 SWE                               Amy Ahn                                          1st
DIV2 SWE                               Amy Ahn                                          2nd 
Y14 ME                               Alexander Kim                                       3rd
Y14 MF                                   Ethan Kim                                         1st
 
UCLA Okawa Open (LA, CA)
SME                                     Safi Haider                                          3rd
 
Premier Fencing's Beat Attack Epee&Sabre (Marietta, GA)
DIV 3 SME                              Amy Ahn                                          2nd
 
2016 OFC Grand Prix (Johns Creek, GA)
MF                                       Daniel Jung                                         1st
ME                                        Safi Haider                                        2nd
 
University of GA Open 2016 (Atlanta, GA)
ME                                         Kevin Sun                                   5th(C16)
MF                                        Daniel Jung                                        2nd
 
2015

GA Division 2015 Junior Olympics Qualifier (East Point, GA)

JWE                                        Amy Ahn                                           1st

JME                                       Daniel Jung                                         1st

Cadet MF                               Daniel Jung                                        2nd

Cadet WF                              Ashley Kwon                                       2nd

 

Premier's 1st Anniversary Tournament Epee&Sabre (Marietta, GA)

SME                                     Mikail Haider                                         3rd

 

2015 OFC Epee Tournament (Johns Creek, GA)

WE                                         Amy Ahn                                     1st(E15)

Senior ME                              Daniel Jung                                  3rd(B15)

                                            Ian Lenthart                                 3rd(B15)

 

Clocktower Challenge (Rome, GA)

Vet Combined ME                    Dave Aton                                          1st

 

Atlanta Fencers' Club Kick Off (East Point, GA)

Mixed Epee                             Safi Haider                                         3rd

 

 

2015 OFC Pre Summer Nationals (Johns Creek, GA)

Mixed Epee                           Jun Ho Sim                                          3rd

                                         Mathew T Anderson                                3rd

                                            Daniel Jung                                          C15

                                             Bochen Ma                                          E15

Mixed Foil                              Jason Jang                                          1st

                                             Elina Moon                                          2nd

                                             Daniel Jung                                         3rd

 

2015 OFC Hotlanta Fencing Tourney (Johns Creek, GA)

Mixed Epee                       Mathew T Anderson                                  3rd

                                             Jun Ho Sim                                    3rd(B15)

Mixed Foil                               Daniel Jung                                        2nd

                                             Elina Moon                                         3rd

Y12 MF                                  Albert Kwon                                        3rd

 

2015 Georgia Divisional Qualifiers (East Point, GA)

Y14 MF                                   Ethan Kim                                          1st

                                               Eric Ahn                                           3rd

C & under Senior WE                 Amy Ahn                                          3rd

 

Atlanta Fencers' Club Grand Prix (East Point, GA)

Mixed Epee                        Mathew T Anderson                                 1st

C & under Mixed Foil                  Kevin Sun                                        3rd

D & under Mixed Epee              Edmond Han                                     2nd

 

16th Annual Yellow Jacket Open (Atlanta, GA)

D & under Mixed Epee              Liam McCabe                                    (E15)

Mixed Epee                        Mathew T Anderson                             1st(A15)

                                               Jason Jang                                       3rd

 

Classic City Open (Bishop, GA)  

E & under ME                            Edmond Han                                1st(E15)

E & under MF                        Andrew Ovchinnikov                              3rd

E & under WE                            Annabel Hsu                                    3rd

 

University of Georgia Open 2015 (Athens, GA)

C & under Mixed Epee                  Jason Jang                               2nd(C15)

C & under Mixed Foil                    Daniel Jung                                   3rd

                                                  Daniel Lee                                   (E15)

Senior Mixed Foil                         Daniel Jung                               3rd(B15)

 

 

  

GROUP LESSONS - PRIVATE LESSONS - IMAGINATION - CONFIDENCE - COURAGE - STAMINA - SPEED - AGILITY OF A FIGHTER

© 2015 Olympic Fencers Club. Created with Wix.com